sağlık bakanlığı logo

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitici Eğitimi

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitici Eğitimi
Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitici Eğitimi BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU

 

               Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce İlimiz Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitici Eğitimi için Bölge Eğitim Merkezi olarak belirlenmiş ve Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitici Eğitimi Programı dahilinde 03-04 Aralık 2018 tarihlerinde 2 (iki) gün süreli olarak İl Sağlık Müdürlüğümüzde, Antalya başta olmak üzere Konya, Burdur, Denizli, Afyonkarahisar, Karaman, Uşak, Sivas ve Kahramanmaraş illerinden görevlendirilen Psikiyatri Uzmanları, Pratisyen Hekimler ve Psikologların katılımı ile gerçekleşmiştir.

               Alkollü araç kullanmaktan 1.kez yakalanan sürücülere para ve 6 ay ehliyetine el konma cezası; 2.kez yakalanan sürücülere para, 2 yıl ehliyetine el konma cezası ve İl Sağlık Müdürlüklerince Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi; 3.kez yakalanan sürücülere para, 5 yıl ehliyetine el konma cezası ve Psikoteknik Değerlendirme Merkezleri tarafından, Psikoteknik Değerlendirme Eğitimi verilmektedir.

               Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE), alkollü araç kullandığı 2.defa tespit edilerek 2 yıllığına sürücü belgeleri geçici olarak alınan sürücülerin, sürücü belgelerini geri almaları için katılması zorunlu eğitimlerdir. Sürücülerin sürücü belgelerinin kolluk kuvvetlerince alındığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde İl Sağlık Müdürlüklerine şahsen veya resmi vekaleten müracaatları gerekmektedir. Bu eğitimler birer bağımlılık tedavi eğitimleri değil, sürücülere alkollü araç kullanmama davranışının  kazandırılmasını hedefleyen eğitimlerdir.

              

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler